test
INFO : +371 67144573 | +371 22313305

First aid for children.

Bernudrosiba.lv / BABY SAFETY / First aid for children

MAMMAMUN TETIEM LOGO autors: mammamuntetiem.lv

Konsultējis Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādes ārsts, sertificēts pirmās palīdzības pasniedzējs Roberts Fūrmanis un NMPD galvenais speciālists pirmās palīdzības jautājumos Haralds Lučkovskis.
 

Ja no tuvākās slimnīcas dzīvojat vairāku stundu brauciena attālumā, noteikti zvaniet 113, nevis centieties bērnu slimnīcā nogādāt paši! Jo NMPD brigādes ir izvietotas tā, lai mediķi pie cietušā mazā cilvēka ierastos pilsētās lielākoties 10-15 minūšu laikā, bet lauku teritorijās – līdz 25 minūšu laikā. Valstī darbojas vienots dienests, un uz izsaukumu izbrauc tuvākā brīvā brigāde, tāpēc palīdzība tiek sniegta operatīvi.

113 – Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta tālrunis, pa kuru visātrāk (tieši, nepastarpināti) var sazvanīt mediķus. Sazvanāms gan no fiksētajiem, gan mobilajiem tālruņiem.

112 – glābšanas dienesta tālrunis, pa kuru var izsaukt ugunsdzēsējus un policiju, un, ja nepieciešams, dispečere operatīvi savienos ar neatliekamo medicīnisko palīdzību. Sazvanāms gan no fiksētajiem, gan mobilajiem tālruņiem.

• Saglabā mieru! Panika ir bieža vecāku sabiedrotā, bet miera saglabāšana ir ārkārtīgi nepieciešama!

• Norādi, kuram jāizsauc neatliekamā medicīniskā jeb ātrā palīdzība! Ja

notikusi nelaime, uzrunā konkrētu cilvēku, kuram no blakus esošajiem ir jāizsauc palīdzība. Ja negadījuma vietā ar cietušo esi viens, mediķiem zvani brīdī, kad cietušais atrodas drošībā.

Zvanot uz 113, dispečeram obligāti izstāsti:

- cietušā atrašanās vieta – pilsēta vai pagasts, novads, iela, mājas numurs, durvju kods, stāvs utt.;

- kas noticis un ka cietušais ir bērns (!);

- cik cietušo vai saslimušo;

- nepārtrauc sarunu, pirms to nav izdarījis dispečers! Ja situācija ir kritiska, dispečers telefonsarunu pāradresēs NMPD Operatīvā vadības centra vecākajam dežūrārstam, kurš varēs dot pirmos padomus, ko darīt un kā bērnam palīdzēt līdz ātrās palīdzības brigādes ierašanās brīdim. Piemēram, aizrīšanās gadījumā bērns bez elpas nevar izturēt ilgāk par dažām minūtēm, tāpēc palīdzība jāsniedz nekavējoties, kamēr mediķi vēl ceļā…

Taču atceries – ārsts pa tālruni varēs palīdzēt tikai tad, ja saglabāsi mieru un ieklausīsies viņa padomos!

KAD SAUKT ĀTRO PALĪDZĪBU? DAŽĀDAS SITUĀCIJAS

• pēkšņa saslimšana, trauma, nelaimes gadījums;

• pēkšņi sirdsdarbības traucējumi, sāpes sirds apvidū, auksti sviedri, samaņas zudums;

• dzīvībai bīstama jebkuras izcelsmes asiņošana;

• pēkšņs elpas trūkums, smakšanas lēkmes vai aizdusa;

• pēkšņas sāpes rokās vai kājās, roku vai kāju aukstums, bālums;

• pēkšņas sāpes vēderā, saindēšanās, vemšana, intensīva caureja;

• pēkšņi apziņas traucējumi, krampji, ģībonis, galvas vai muguras sāpes, jušanas vai kustību traucējumi;

• pēkšņas sāpes jostas un krustu apvidū vai urinācijas traucējumi;

• smagas alerģiskas reakcijas.

Pirma palidz mammamuntetiem

Zvani 113 ātrajai palīdzībai, ja bērnam ir

Tā kļūst bīstama situācijās, ja to nevar mazināt, lietojot medikamentus. Ja temperatūra kāpj virs 39,5 grādiem, tad, it īpaši bērniem līdz 3 gadu vecumam, tas var izsaukt krampjus.
Ja bērnam ir paaugstināta temperatūra vai izteikta caureja un viņš atsakās dzert vai arī jūtams, ka mazulis ar uzņemto šķidrumu nekompensē tā zudumu, tad atūdeņošanās var iestāties dažu stundu laikā.
Jebkura galvas trauma var būt bīstama dzīvībai. Pēc kritiena, kurā savainota galva, simptomi var attīstīties vairāku stundu laikā, tāpēc bērns vecākiem rūpīgi jānovēro. Mediķim cietušais ir jāatrāda, ja viņš kļūst apātisks, miegains, sākas vemšana, krampji, bezsamaņa vai ja pēc kritiena ir bijis samaņas zudums – kaut vai īslaicīgs!
Līdz mediķu ierašanās brīdim necenties lūzumu nosiet vai fiksēt! Vislabāk, ja parūpēsies, ka bērns traumēto vietu tur miera stāvoklī, piemēram, atgūlies gaida mediķu brigādi.
Pat ja pēc elektrotraumas bērnam nav sūdzību, viņš jānogādā slimnīcā, jo pēkšņa sirds apstāšanās var notikt arī pēc 24 stundām. Slīkšana. Ja bērns ir bijis pakļuvis zem ūdens, viņu vajadzētu nogādāt slimnīcā,
Ja bērns ir bijis pakļuvis zem ūdens, viņu vajadzētu nogādāt slimnīcā, lai konsultētos ar mediķiem vai novērstu iespējamos sarežģījumus, kādi var attīstīties pēc slīkšanas.
Ja bērnam mutē iedzēlusi bite, lapsene vai irsis, var sākties mutes gļotādas un elpošanas ceļu tūska un smakšana, tāpēc vienmēr jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.
Back to Top