elve
INFO : +371 67144573 | +371 22313305

Droša vide mājās.

Bernudrosiba.lv / Padomi vecākiem / Droša vide mājās
MAMMAMUN TETIEM LOGOautors: mammamuntetiem.lv
/ 70% nelaimes gadījumu notiek mājās! /
Konsultējuši BKUS Bērnu ķirurģijas klīnikas vadītājs, profesors Aigars Pētersons un BKUS bērnu ķirurgs traumatologs Jānis Upenieks.

RISKI, KAS JĀŅEM VĒRĀ

bedroom-300x204

Dzīvību apdraud rotaļlietas ar sīkām detaļām, jo līdz trīs gadu vecumam bērns izzina pasauli, visu pagaršojot. Tā nu mazais rāpo un „nobauda” visu, kas gadās ceļā.

Ja lellei izkritusī actiņa negaršos, ļoti iespējams, ka sagribēsies to iebāzt, piemēram, degunā. Ja mājās ir viens vecāks bērns, šis var būt īstais laiks, kad lielākajam iemācīt savākt savas mantas.

Vislabāk spēļlietas glabāt viegli tīrāmā mantu kastē, nevis, piemēram, celofāna maisiņos. Bieži vien rotaļājoties bērni maisiņus velk uz galvas, pakļaujot sevi nosmakšanas riskam.

Nopietnas traumas var gūt arī ar bērniem paredzētajiem staiguļiem, tāpēc Amerikas Savienotajās Valstīs tie sen jau ir aizliegti, bet Eiropā tas pagaidām tiek plānots. Bērnu staigulīši mazajiem ir bīstami saistībā ar traumatisma risku apgāžoties, uzraujot virsū smagus vai karstus priekšmetus un šķidrumus, kā arī nelabvēlīgi ietekmē bērna skeleta attīstību.

Ja bērnistabā atrodas priekšmeti ar baterijām, jāuzmana, lai mazais pats tām nespētu piekļūt. Lai arī baterijas mums šķiet pārāk lielas mazajai mutei, ik gadu vairāki bērni tomēr tās pamanās norīt.

Baterija ir ļoti bīstama dzīvībai! Ja to norij, pēc pusotras stundas atlobās baterijas šuves un izdalās ļoti koncentrēts sārms, kas sāk saēst barības vada un trahejas sienu, arī aortu, sākas drausmīga asiņošana, un bērns aiziet bojā. Mazulis var nožņaugties ar aukliņām, striķīšiem un bantēm, kas ir garākas par 15 centimetriem. Aukliņās var būt iesietas rotaļlietas, tās mēdz būt arī pie aizkariem un žalūzijām – lentēs var iepīties un nosmakt.

Logiem jābūt aizvērtiem un labi noslēgtiem, lai bērns patvaļīgi tos nevarētu atvērt, ievērt pirkstus vai izkrist ārā. Logus vienmēr atvērt tikai vēdināšanas režīmā!

Mēbelēm bērnistabā ir jābūt ar apaļām vai ovālām malām. Ja mēbeles jau sagādātas un tās nav iespējams nomainīt, var iegādāties vai pagatavot aso stūru uzliktņus.

Lai mazulis neiesprūstu un nenožņaugtos, bērnu gultiņu redelēm jābūt ar atstarpēm, kas ir ne lielākas par 10 centimetriem. Mūsdienu ražotāji šo noteikto standartu ievēro, taču, ja gultiņa tiek darināta paša rokām, speciāli tiek pasūtīta vai pārmantota no paaudzes paaudzē, šis faktors obligāti ir jāņem vērā. Atceries, ka redeles ir arī trepju margās, nožogojumos u.c. vietās!

Līdz gada vecumam nevajag bērnu guldīt uz spilvena, gultā nedrīkst turēt mīkstās mantiņas, ko mazulis var uzraut sev virsū, un šādi nosmakt. Tāpat gultā nedrīkst atrasties nekādas lupatiņas, dvieļi, kā ar pudelīte ar dzērienu! Vienmēr pacel bērna gultiņas redeles pietiekamā augstumā!

Nesien ar auklu pie gultas nedz rotaļlietas, nedz māneklīti – auklas var apvīties bērnam ap kaklu!

Iegādājoties gultu lielākam bērnam, ņem vērā, ka drošākas būs gultiņas ar apmalēm – dažkārt arī kritiens no 30 centimetru augstuma var būt bīstams, īpaši, ja tas noticis miegā.

Ierīkojot vietu pārtinamajam galdam, lūko, lai zīdaiņa pārtīšanas brīdī viss nepieciešamais ir rokas stiepiena attālumā. Neatstāj bērnu (arī jaundzimušo!) nepieskatītu uz citām augstām virsmām! Atceries – drošākā vieta mazulim ir grīda!

Bērna gultiņas tuvumā neturi elektriskās sildierīces, kā arī nenovieto gultiņu blakus radiatoriem – mazais var gūt nopietnus apdegumus!

Kids-Kitchen

Kad mazais pasauli sāk iepazīt pats, vecākiem ļoti rūpīgi jāpārskata virtuve -vislabāk to darīt, notupstoties un tādējādi palūkojoties uz to ar bērna acīm. Cik tur daudz priekšmetu, ko gribas pārbaudīt un izmēģināt! Spīd, grab un klaudz. Un tieši tāpēc virtuvē bērni sevi savaino visvairāk. Nekad neatstāj mazo vienu bez uzraudzības virtuvē!

Neatstāj karstu šķidrumu – dzērienus, zupu, karstu eļļu uz pannas, uzvārītu ūdeni u.tml. – bērnam aizsniedzamā vietā! Allaž atgādini sev, ka mazais var pastiepties arī uz pirkstu galiem, lai aizķertu krūzes osu. Tāpat viņš var piestumt krēslu, lai pakāptos pie plīts, kad uz tās kaut kas tiek vārīts, cepts. Kad dzer ko karstu, neturi rokās bērnu!

Pasniedzot bērnam ēdienu, vēlreiz pārbaudi tā temperatūru!

Kamēr bērni mazi, iztiec bez galdauta klāšanas. Nereti mazais cilvēks, gribēdams pieturēties, aizķer galdautu, uzraudams visus priekšmetus sev virsū.

Pārkārto apakšējos plauktus un atvilktnes, lai tajās nebūtu plīstošu, asu un citu bīstamu priekšmetu.

Bērni, atdarinot vecākus, cenšas veikt mājas uzkopšanas darbus. Īpaš parūpējies par to, lai mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļi atrastos neaizsniedzamā vietā! Piemēram, trauku mazgājamās mašīnas un cauruļu tīrīšanas tabletes ir tik krāsainas, ka nereti mazie tās mēģina nogaršot. Bet – viens malks vai tablete, un garantēta invaliditāte, apdraudēta dzīvība, barības vada bojājumi, operācijas u.t.t.

Lūko, lai bērnam nebūtu pieejamas pudeles ar alkoholu!

Atceries, ka zīdainis nopietni var aizrīties ar tādu nešķīstošu ēdienu kā svaigs kāposta kacens, ābols, burkāns!

Gatavo ēdienu uz plīts tālākajiem riņķiem, rokturus pagriežot uz aizmuguri! Plītīm iespējams iegādāties arī aizsarg režģi.

bathroom

Gatavojot bērnam vannu, vispirms tajā lej auksto, tad karsto ūdeni. Ļoti bieži mazie gūst applaucējumus, iekāpjot uz grīdas atstātā traukā, kurā ieliets verdošs ūdens. Pirms bērns iekāpj vannā, pārbaudi ūdens temperatūru!

Ja jums ir iespēja, noregulējiet ūdens temperatūru tā, lai no krāna negāztos karsts, bet silts ūdens.

Kaitīgās vielas – šampūnu, veļas pulveri, mājas uzkopšanas līdzekļus u.c. sadzīves ķīmiju, kukaiņu aizbaidīšanas līdzekļus – turi tādā vietā, kuru bērns nevar aizsniegt, pat piestumjot krēslu, un nevis aiz poda! Glabā, piemēram, plastmasas kastē ar slēģiem, un pašu kasti novieto bērnam neaizsniedzamā plauktā. Ķīmiskus un indīgus šķidrumus nav ieteicams pārliet dažādos pārtikas traukos – pārskatīšanās dēļ tos var iedzert arī pieaugušie. Indīgie šķidrumi var radīt neatgriezenisku plaušu bojājumu! Izlietoto indīgo vielu traukus izmet, iepriekš tos izskalojot.

Kopš par populāru grīdas segumu mājokļos ir kļuvušas flīzes, bērnu galvas traumu skaits ir ievērojami pieaudzis. Atceries, ka mitras flīzes ir ļoti slidenas! Risinājums: vannas istabā varētu būt tai piemērots paklājiņš.

Pārlūko, kas atrodas tavā skaistumkopšanas līdzekļu plauktā – vai tajā nav mazu, asu sprādžu, ko iespējams norīt vai ar kurām var sadurties, skūšanās piederumu, tai skaitā bārdas putu, kas izskatās garšīgi, nagu šķērīšu u.c. bīstamu priekšmetu. Pat vecāku smaržas mazam bērnam var būt toksiskas.

Tā kā tualetes podā ir ūdens, mazi bērni tajā var noslīkt. Ievies par savu paradumu tualetes durvis turēt aizvērtas.

Neatstāj savu bērnu vannā bez uzraudzības! Arī, ja tajā nav ūdens piepildīts, vanna ir bīstama, jo ir ļoti slidena. Ja uz brīdi izej, raugi, lai mazajam nav pa rokai vannas aizbāznis. Pirms ievietot bērnu vannā, noteikti vēlreiz pārbaudi ūdens temperatūru!

Pārbaudi, vai tavs bērns nevar aizlīst aiz veļas vai trauku mazgājamās mašīnas, ledusskapja vai citām ierīcēm, kurām aizmugurē atrodas daudz jo daudz elektrības vadu!

living-room

Paiet ilgs laiks, kamēr bērns, kurš mācās staigāt, iemācās turēt līdzsvaru un staigāt stabili. Šīs mācīšanās neatņemama sastāvdaļa ir kritieni. Tev kā mammai vai tētim ir jāpārlūko, pret ko mazais var atsisties krītot. Kafijas galdiņš ar asiem stūriem? Sekcija ar stikliem? Un ko tu vari darīt, lai bīstamās vietas mazinātu? Mēbeles ar asiem stūriem vari novietot tālāk no bērna pastaigu vietas.

Asajiem stūriem vari iegādāties vai pagatavot aso stūru uzliktņus. Galdiņus ar stikla virsmām uz laiku vajadzētu aizmirst! Ja šobrīd bērns jau paaudzies un plānojat nākotnē vēl kādu mazuli, šādas bīstamas mēbeles nevajag iegādāties. Arī durvīs un atvilktnēs var ievietot īpašas atdures, lai, tām aizcērtoties, mazajam netiktu iespiesti pirksti.

Garas aizkaru vai žalūziju lentes un striķi rada sapīšanās tajos un nosmakšanas risku. Dekoratīvie plastmasas gali var tikt norauti – ar šīm sīkajām detaļām mazulis var aizrīties un nosmakt.

Tie elektrības kontakti, kas netiek izmantoti, ir jānosedz ar speciāliem aizsegiem. Vienmēr māci bērnam, ka elektroligzdas ir bīstamas!

Viesistabā mēdz būt daudz ierīču ar vadiem, piemēram, televizors, dators, mūzikas centrs, stāvlampas. Novieto vadus tā, lai bērns tajos nevar satīties un nosmakt vai pārkost tos un iegūt elektrošoku. Lūko, lai mazais, paraujot vadu, nevar sev virsū uzraut, piemēram, datoru! Ja kāda liela mēbele nestāv stabili un to nevar nostabilizēt – piemēram, grāmatu plaukts -, atbrīvojies no tās.

Kritiski izvērtē, kas tiek glabāts zemākajos plauktos, atvilktnēs. Bīstami ir plīstoši trauki, asi priekšmeti (arī servīzes dakšiņas un naži), dažādas sīkas detaļas, baterijas, medikamenti un daudzas citas lietas. Sameklē tām piemērotāku atrašanās vietu! Uz citiem plauktiem pārcel arī grāmatas, bildes u.c. mantas, kuras nevēlies, lai ziņkārīgais mazulis izpētes procesā sabojā.

Puķpodi ir aizraujoša spēle rāpojošiem mazuļiem – gribas pagaršot un izkaisīt zemi, notiesāt kādu lapiņu, aptaustīt kaktusu… Atceries, ka daudzi istabas augi var būt toksiski, ja bērns tos apēd. Ir viens ļoti dekoratīvs istabas augs, kas Latvijā ir iecienīts, bet kura dēļ slimnīcā bērnus ieved visbiežāk, – Dīfenbahija, kas ir ķīmiski kodīga. Ar zaļām, leknām, lāsumainām lapām (skat. zīmējumu).

Nepaslinko un atrodi informāciju par istabas indīgajiem augiem internetā-

“www.mammamuntetiem.lv” ir lasāms raksts “Indīgie istabas augi, kas apdraud tavu bērnu”. Ja mazulis apēd gabaliņu Dīfenbahijas, tam  nonākot barības vadā, reakcija ir līdzīga, kādu rada baterijas, – barības vadā „izdeg” caurums. Ārzemēs indīgie augi vietās, kur uzturas bērni, ir aizliegti! Kaitīgas var būt arī vielas, ar ko mēslo puķu augsni. Istabas augiem mēģini atrast tādas vietas, kur mazulim tie nav pieejami. Ņem vērā, ka uz palodzes stāvošos puķupodus bērns var uzraut sev virsū!

window

Medikamentu aptieciņa bērnu uzmanību allaž ir ļoti piesaistījusi – tablešu dažādās krāsas un formas liek domāt, ka tās ir gardas konfektes. Aptieciņai ir jābūt mazajam nepieejamai! Liela kļūda, ko visbiežāk pieļauj vecmammas un vectētiņi, – tabletes nedrīkst atrasties somiņā vai jaku kabatās bērniem pieejamā vietā. Saindēšanās ar medikamentiem var būt ļoti bīstama!

Uzmanība jāpievērš logiem, pa kuriem bērns var izkrist vai izmest ko svarīgu. Bieža vecāku kļūda – lai rādītu, kas notiek ārā, viņi jau zīdaini liek stāvēt uz palodzes. To nedrīkst! Bērns pieradīs, ka stāvēt uz palodzes ir interesanti, un paaugoties meklēs veidus, kā tur uzkāpt pašrocīgi. Logus ver tikai vēdināšanas režīmā! Jāseko arī, lai mazulis logu nevarētu atvērt un aizvērt, tā riskējot tajā iecirst pirkstus.

Jau kopš mazais sāk rāpot, māci viņam pareizi pārvietoties pa trepēm -uzmanīgi un ar dupsi pa priekšu. Uzmani, lai mazulim šo bīstamo ceļojumu nav iespēju veikt bez uzraudzības!Vienkāršs risinājums tam ir bērnu vārtiņi, kas var noderēt arī to telpu ierobežošanai, kurās nav durvju. Visdrošākie vārtiņi ir ar stingriem, viengabalainiem paneļiem. Nepērc tādus, kas ir veidoti kā akordeons, – tie ir aizliegti daudzās valstīs, jo rada risku, ka tajos bērns iesprūdīs. Ja mazais tomēr ir nokritis pa trepēm vai no citas augstas virsmas, vēro viņu – vai jūtas labi vai ne, kā mainās apetīte, uzvedība, vai bērns necenšas kādu ķermeņa daļu turēt nekustīgu. Ja kritiena brīdi neesat redzējuši, bet mazajam ir uzradies milzīgs puns, noteikti dodieties uz slimnīcu veikt pārbaudes!

Nekad neatstāj bez uzraudzības karstu gludekli, neatstāj to uz gludināmā dēļa! Arī aukstu gludekli glabā bērnam nepieejamā vietā, jo mazie, vērojot vecākus, ļoti ātri apgūst, kur un kā tas ieslēdzams. Ja bērns ir guvis apdegumu viņa plaukstiņas lielumā, nekavējoties jādodas pie ārsta!

Ārdurvis vienmēr jātur aizslēgtas, lai bērns nemanīts nevar izkļūt kāpņutelpā. Nereti bērni gūst smagas traumas, krītot pa trepēm, kamēr mamma/tētis aizslēdz ārdurvis un mazais uz brīdi palicis nepieskatīts. Koridorā, kur stāv apavi, visbiežāk atrodas arī visdažādāko veidu apavu tīrīšanas līdzekļi, kurus mazais var pagaršot vai nejauši iesmidzināt acīs. Arī apavu tīrāmos līdzekļus glabā bērnam neaizsniedzamā vietā!

cat

Ja jums ir mājdzīvnieks un tas tiešām allaž ir bijis mīļš, nesasapņojieties – tas ir DZĪVNIEKS! Ja bērns viņu rausta aiz astes, ūsām, biksta un baksta, vispirms dzīvnieks izvairīsies, bet tad aizsargājoties būs spiests kaut kādā veidā aizstāvēties. Jau kopš mazām dienām māci bērnam, ko drīkst un ko ne attiecībā pret dzīvniekiem.

Visbiežāk no suņu kodumiem cieš bērni divu trīs gadu vecumā, jo tad mazais knauķis ir mazāks vai vienādā augumā ar suni.

Nekad neatstāj mazu bērnu kopā ar dzīvnieku, kaut vai žurciņu, bez uzraudzības!

Arī kaķis – šis mīļais minka – ir diezgan bīstams! Tāpat seski, žurkas, jūras cūciņas. Gadījums: aiziet ģimene uz dzīvnieku izstādi, bērns būrī iebāž pirkstu, un tajā iekož jūrascūciņa. Un tas garantē pilnu vakcinācijas kursu pret trakumsērgu!

Atpakaļ uz augšu