elve
INFO : +371 67144573 | +371 22313305

Vecāku kļūdu Tops.

Bernudrosiba.lv / Padomi vecākiem / Vecāku kļūdu Tops

MAMMAMUN TETIEM LOGOInformācija pārpublicēta no ģimenes portāla  www.mammamuntetiem.lv
Grāmata: “Kā nosargāt sava bērna dzīvību”
autors: mammamuntetiem.lv

Konsultējis BKUS Bernu ķirurģijas klīnikas vadītājs, profesors Aigars Pētersons.

„Parasti neviena mamma un tētis šos zemāk lasāmos faktorus neuzskata par nopietniem, kamēr pats ar tiem nesaskaras… Visbiežāk vecākiem ir skola caur bēdām. Pieredze no dzīves, kas var būt ļoti, ļoti sāpīga. Taču jāiemācās palikt bērnam apakšā spilventiņu jau savlaicīgi!”

————————————————————————————————————————————————————————————–


Ūdenstilpnes

House

Bērnam vienam vai vecākā brāļa/māsas uzraudzībā ļauj spēlēties pie ūdenstilpnēm un tajās peldēties. Latvijā katru gadu noslīkst vidēji 30-40 bērnu. Latvijā pieņemts – ja ir kāda māja, dārziņš, tad kā neiztrūkstošs elements ir dīķis. Dīķīšu rakšana ir kā masu parādība! Kā nolūks tiek minēts – es tur kādreiz varbūt zivis ielaidīšu, varbūt ūdensrozes ieaudzēšu. Nupat piemājas dīķī noslīka kaimiņbērns…


Nepieskatītās lietas

hot cup

Bērnam pieejamā vietā atstāta karsta tēja, zupa, sadzīves ķīmija u.c. karstās un kaitīgās vielas. Visneiedomājamākās lietas – sākot ar veļas pulveri, balinātāju, nagulakas noņēmēju, briljantzaļā un ūdeņraža pārskābes šķīdumu, vecāku smaržām, cauruļu tīrīšanas līdzekļiem – tiek atstātas bez uzraudzības, un bērns ar tām var gūt neatgriezenisku kaitējumu savai veselībai, pat dzīvībai. Un atceries – krūze karstas tējas bērnam ir tas pats, kas spainis karsta šķidruma pieaugušajam!


Kritieni

person falling down stairs

autors: mammamuntetiemi.lv

Zīdaiņa nepieskatīšana uz pārtinamā galdiņa vai citām augstām virsmām. Bērnu slimnīcā gandrīz katru nedēļu ieved vienu zīdaini, kas izkritis no rokām vai nokritis no pārtinamā galda. Mazuļa galvaskauss ir kā olas čaumala – ļoti trausls. Tāpēc bīstamu traumu zīdainis var gūt, noveļoties pat no 30 centimetru augstuma. Pat uz pārtinamā galdiņa jaundzimušo nedrīkst atstāt ne brīdi nepieskatītu! Jo tas ir viens mirklis, kad viņš jau ir zemē, un trauma teju vienmēr – galvaskausa plīsums. Ļoti reti pēc kritiena no 80-90 centimetru augstuma nav nekādu traumu.

 


Dzīvnieki

cutcaster-photo-100457552-Dog-Attack

Bērna atstāšana vienatnē ar pašmāju vai radu suni, citu dzīvnieku. Ik

gadu 400-500 bērnu Latvijā gūst dzīvnieku izraisītas traumas. Vairumā gadījumu uzbrucējs ir tieši mājas mīlulis! Arī mums ir suns – bērnus mīlošais labradors, kurš nevienam nekad neko nav darījis, pat ja zīdainis rauj viņam aiz astes. Taču! Mūsu draugiem bērnam seju sakoda tieši viņu pašu labradors… Bērnu un suni telpā nedrīkst atstāt nepieskatītus!


Galvassargi

Helmets

Iegādājas skaistu skrejriteni vai velosipēdu, bet par aizsargķiveri aizmirst. Bērnam galva salīdzinoši ir ļoti smaga, un, ja viņš kur triecas/krīt, tad ar galvu pa priekšu. Tādējādi ir viegli iegūstami galvas centrālās nervu sistēmas bojājumi, smadzeņu sasitumi, satricinājumi. Uz ķiveres rēķina nevajag taupīt – tai jābūt atbilstoša izmēra, sertificētai, un, protams, bērns aug lielāks, arī ķivere jāpērk jauna, lielāka.


Satiksme

streetsafety

Nepiesardzība uz ielas kā gājējiem. Latvijā katru gadu ceļu satiksmes negadījumos cieš vidēji 900-1000 bērnu, no tiem aptuveni 25-30 zaudē dzīvību. Kolīdz mazais sāk staigāt, stāstiet un ar savu piemēru rādiet, kādi ceļu satiksmes noteikumi ir jāievēro gājējam! Pat, ja šķērso gājēju pāreju, nevar būt drošs, ka auto apstāsies.


Auto

car safety

Drošības neievērošana bērnam kā pasažierim. Avārijas visbiežāk notiek nevis garajos pārbraucienos, bet īsajos – aizskriesim tepat, ap stūri, paturēsim bērnu klēpī. Vienmēr piesprādzējiet mazo vecumam atbilstošā sēdeklītī! Un nekad nelieciet zīdaini automašīnas priekšējā sēdeklī, ja nav iespējams atslēgt spilvenu. Mūsu mašīnai – man par lielu brīnumu – tādas iespējas nebija! Auto pārdevām un pirkām citu, jo trīs mazuļus ar sēdeklīšiem aizmugurējā sēdeklī nebija iespējams savietot!


Brīvais laiks

jumping_rope_children_animated

Bērna brīvais laiks ir neorganizēts, dzīve savā vaļā. Vecāki darbā pavada garas stundas, un arvien jaunāka vecuma atvases dzīvojas ielās nepieskatītas. Jumti, koki, šahtas, jaunceltnes utt. Es arī augu uz ielas, mamma mani audzināja viena. Loģiski, ka pēc skolas četras piecas stundas dienā man nebija kur likties. Tā, nu, mēs ar draugiem spridzinājām, pa šņori laidāmies no otrā stāva lejā, lēkājot pa jumtiem, izkritām cauri, pret asfaltu asinājām metināmos dzelžus, kam pietinām baložu spalvām un mētājām… Normāli tas nav. Brīvo laiku vajag organizēt! Austrijā, Šveicē, Vācijā nekas tāds nav iedomājams! Bērnam vajag uzticēties, cik vien var. Bet jāpārbauda, ko viņš reāli dara, kad jūs uzgriežat muguru.


Baterijas

battery

Bērnam pieejamā vietā atstātas mazās baterijas, magnētiņi u.c. sīkas, bīstamas detaļas. Viens santīms, maza podziņa vai skrūvīte – ja mazais to norīs, nekas traks nenotiks (ja vien neaizrīsies ar to). Bet pastāv arī ļoti bīstami svešķermeņi, piemēram, mazā pirkstiņu baterija – tai sadaloties barības vadā, bērns var nomirt!

Atpakaļ uz augšu