elve
INFO : +371 67144573 | +371 22313305

Bērnu Klīniskā Universitātes Slimnīca.

Bernudrosiba.lv / Publikācijas / Bērnu Klīniskā Universitātes Slimnīca

Informācija sniegta no Bērnu Klīniskās Universitātes datiem:

Ar katru gadu pieaug bērnu traumatisms

Kopš 2010.gada ar katru gadu pieaudzis to bērnu skaits, kas Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) nonāk ar dažādām mājas apstākļos, brīvā dabā, skolā vai citviet gūtām traumām.

BKUS Bērnu ķirurģijas klīnikas vadītājs un Rīgas Stradiņa universitātes profesors Aigars Pētersons akcentēja, ka pagājušajā gadā ārsti cēla trauksmi, ziņojot par to, ka BKUS diennaktī nonāk 100 mazie pacienti ar akūtām problēmām, bet šodien šis skaits jau ir vēl lielāks – 130 bērni diennaktī, kas guvuši dažādas traumas.

Palīdzības sniegšana slimnīcā nonākušiem 100 bērniem jau kļuvusi par ikdienas situāciju, norādīja ārsts.

BKUS dati liecina, ka 2010.gadā palīdzība tika sniegta 16 263 bērniem ar dažādām traumām vecumā līdz 18 gadiem, 2011.gadā – 19 144 bērniem, savukārt 2012.gadā pēc palīdzības vērsās 19 706 bērni.

“Šogad statistika būs vēl bēdīgāka. Un šie skaitļi ir uz fona, ka demogrāfiskā situācija mums nepieaug, kā arī daudzi bērni aizbraukuši līdzi saviem vecākiem uz dzīvi ārzemēs. Gadā mums piedzimst aptuveni 19 000 bērnu. Lai arī bērnu skaits mums samazinās, bērnu traumatisma līkne kā raķete iet augšā,” šodien žurnālistiem sacīja Pētersons.

Visbiežāk smagas traumas bērni gūst, krītot no šūpolēm un līdztekām. Īpaši maziem bērniem līdz piecu gadu vecumam patīk šūpoties, taču mēdz būt gadījumi, kad viņi no šūpolēm izkrīt. Daudzviet vēl ir saglabājušās šūpoles ar metāla plāksnēm, kas bērniem var radīt smagas traumas. Savukārt pie

 līdztekām, kur pamatnē izmantots nevis kāds mīksts materiāls, kas krišanas gadījumā mazina traumas bīstamību, bet gan asfalts, bērns arī var gūt nopietnas galvas traumas.

Pētersons uzskata, ka ir jāapseko bērnu spēļu laukumi un ir jāizveido datubāze, lai zinātu, cik no rotaļu laukumiem ir droši bērniem, taču to nevar panākt bez pašvaldību un privāto investoru iesaistes.

Lauztas rokas, kājas un citas traumas, krītot no velosipēdiem, kokiem, šūpolēm un batutiem, – tāda šobrīd ir bērnu ķirurgu ikdiena. Arī maijā un visos vasaras mēnešos bērnu traumatisms sita augstu vilni, pārspējot arī pērnā gada datus. Turklāt Latvija ieņem pirmo vietu starp Eiropas Savienības valstīm bērnu traumatisma ziņā. Tāpēc, lai situācija kaut drusciņ uzlabotos, mediķi uzskata, ka būtu jāizveido institūcija, kura būtu atbildīga par bērnu traumatisma samazināšanu visā valstī.

Aigars Pētersons, BKUS Bērnu ķirurģijas klīnikas vadītājs: «Šobrīd nav atbildīga institūcija, šobrīd tam nav paredzēts finansējums. Tiek veidotas dažādas kampaņas, piemēram, 2.septembrī, bet 3.septembrī vairāk nav. Šis process nav pēctecīgs, tas nav nepārtraukts, trūkst plāna, un mediķu saucienus pēc palīdzības nedz pašvaldība, nedz valsts nesadzird.»

Atpakaļ uz augšu